SR307C104KARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR307C104KARTR1
Description:
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
In Stock : 5238
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 500V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.1 µF