SR401C105MAR
KYOCERA AVX
Product No:
SR401C105MAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.460" (11.68mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 µF