SR501C474KAA
KYOCERA AVX
Product No:
SR501C474KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.47 µF