SR505E225MARTR1
KYOCERA AVX
Product No:
SR505E225MARTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient Z5U
Product Status Active
Ratings -
Series SkyCap® SR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 2.2 µF