SR507C104MAR
KYOCERA AVX
Product No:
SR507C104MAR
Description:
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 500V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.1 µF