SRB25V221MH102
Meritek
Product No:
SRB25V221MH102
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SRB
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 337.5 mA @ 10 kHz
Mfr Meritek
Capacitance 220 µF