SRB25V4R7M-D55
Meritek
Product No:
SRB25V4R7M-D55
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 17 mA @ 120 Hz
cms-filter-header-package Bulk
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
cms-filter-header-series SRB
Package / Case Radial, Can - SMD
cms-filter-header-mfr Meritek
Ripple Current @ High Frequency 21.25 mA @ 10 kHz
Mfr Meritek
Capacitance 4.7 µF