SRE25V331MH102
Meritek
Product No:
SRE25V331MH102
Manufacturer:
Meritek
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
cms-filter-header-package Bulk
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
cms-filter-header-series SRE
Package / Case Radial, Can - SMD
cms-filter-header-mfr Meritek
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz
Mfr Meritek
Capacitance 330 µF
cms-filter-header-productstatus Active
Impedance 170 mOhms