SRF1260-1R5Y
Bourns Inc.
Product No:
SRF1260-1R5Y
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD
In Stock : 614
User Guide
DC Resistance (DCR) - Parallel 7.3mOhm Max
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±30%
Current Saturation - Series 9.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Inductance - Connected In Series 6 µH
Number of Coils 2
DC Resistance (DCR) - Series 30.2mOhm Max
Ratings -
Series SRF1260
Current Saturation - Parallel 18.3 A
Package / Case Nonstandard
Current Rating - Series 6.89 A
Current Rating - Parallel 13.8 A
Mfr Bourns Inc.
Height 0.244" (6.20mm)
Package Tape & Reel (TR)
Inductance - Connected In Parallel 1.5 µH