SRF1260A-1R0Y
Bourns Inc.
Product No:
SRF1260A-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD
User Guide
DC Resistance (DCR) - Parallel 6.2mOhm Max
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Tolerance ±30%
Current Saturation - Series 11.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Inductance - Connected In Series 4 µH
Number of Coils 2
DC Resistance (DCR) - Series 26mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Series SRF1260A
Current Saturation - Parallel 23.6 A
Package / Case Nonstandard
Current Rating - Series 7.51 A
Current Rating - Parallel 15 A
Mfr Bourns Inc.
Height 0.244" (6.20mm)
Package Tape & Reel (TR)
Inductance - Connected In Parallel 1 µH