SRN2010-1R0M
Bourns Inc.
Product No:
SRN2010-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1UH 2.4A 72 MOHM SMD
In Stock : 2742
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.9A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 11 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72mOhm Max
Inductance 1 µH
Series SRN2010
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 150MHz