SRN2510F-4R7M
Bourns Inc.
Product No:
SRN2510F-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1008
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.7A 216MOHM SMD
In Stock : 2055
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 216mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series SRN2510F
Type -
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 20MHz