Home / Fixed Inductors / SRN4012BTA-5R6M
minImg
SRN4012BTA-5R6M
Bourns Inc.
Product No:
SRN4012BTA-5R6M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
1616
Description:
IND,4X4X1.0MM,5.6UH20%,2.1A,SHD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1616
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 162mOhm Max
Inductance 5.6 µH
Series SRN4012BTA
Type Wirewound
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant 53MHz