SRN6045-150M
Bourns Inc.
Product No:
SRN6045-150M
Description:
FIXED IND 15UH 1.9A 95.8MOHM SMD
In Stock : 70110
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 17 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.9 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 95.8mOhm Max
Inductance 15 µH
Series SRN6045
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 13MHz