SRN8040-2R0Y
Bourns Inc.
Product No:
SRN8040-2R0Y
Description:
FIXED IND 2UH SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance -
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) -
Inductance 2 µH