SRN8040TA-100M
Bourns Inc.
Product No:
SRN8040TA-100M
Description:
FIXED IND 10UH 4.6A 33 MOHM SMD
In Stock : 5410
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 15 @ 1MHz
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.6 A
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 33mOhm
Inductance 10 µH
Series SRN8040TA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz