SRP0415-100K
Bourns Inc.
Product No:
SRP0415-100K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 1.9A 230 MOHM SMD
In Stock : 2310
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 21 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 230mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRP0415
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 15MHz