SRP0520-100K
Bourns Inc.
Product No:
SRP0520-100K
Description:
FIXED IND 10UH 2.4A 152 MOHM SMD
In Stock : 4326
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 68 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 2.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 152mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRP0520
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz