SRP1038C-330M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1038C-330M
Description:
FIXED IND 33UH 4A 112 MOHM SMD
In Stock : 478
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 112mOhm Max
Inductance 33 µH
Series SRP1038C
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6.5MHz