SRP1040VA-330M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1040VA-330M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 33UH 5A 117.7MOHM SMD
In Stock : 1701
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 117.7mOhm Max
Inductance 33 µH
Series SRP1040VA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz