SRP1055-7R2M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1055-7R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 7.2UH 7A 15.5 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.433" L x 0.368" W (11.00mm x 9.35mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15.5mOhm Max
Inductance 7.2 µH