SRP1250-2R7M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1250-2R7M
Description:
FIXED IND 2.7UH 17A 7.3 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 32A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 17 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 7.3mOhm Max
Inductance 2.7 µH