SRP1265A-8R2M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1265A-8R2M
Description:
FIXED IND 8.2UH 10.5A 15.5 MOHM
In Stock : 9504
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 16A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 15.5mOhm Max
Inductance 8.2 µH
Series SRP1265A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 11MHz