SRP1510CA-150M
Bourns Inc.
Product No:
SRP1510CA-150M
Description:
IND,16.5X15.5X9.7MM,15UH20%,18A,
In Stock : 175
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 23A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 30 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 11.5mOhm Max
Inductance 15 µH
Series SRP1510CA
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz