SRP4030FA-1R0M
Bourns Inc.
Product No:
SRP4030FA-1R0M
Description:
FIXED IND 1UH 11A 10.1 MOHM SMD
In Stock : 2907
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 6.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 10.1mOhm Max
Inductance 1 µH
Series SRP4030FA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 58MHz