SRP5030T-150M
Bourns Inc.
Product No:
SRP5030T-150M
Description:
FIXED IND 15UH 2.1A 190 MOHM SMD
In Stock : 1858
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Inductance 15 µH