SRP5030TA-100M
Bourns Inc.
Product No:
SRP5030TA-100M
Description:
FIXED IND 10UH 2.75A 128MOHM SMD
In Stock : 7895
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.75 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 128mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRP5030TA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz