SRP6030VA-100M
Bourns Inc.
Product No:
SRP6030VA-100M
Description:
FIXED IND 10UH 5A 68 MOHM SMD
In Stock : 4075
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 180°C
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 68mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRP6030VA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 12MHz