SRP7028C-220M
Bourns Inc.
Product No:
SRP7028C-220M
Description:
FIXED IND 22UH 2.2A 180 MOHM SMD
In Stock : 736
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Inductance 22 µH
Series SRP7028C
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz