SRP7050AA-470M
Bourns Inc.
Product No:
SRP7050AA-470M
Description:
IND,7.3X6.6X4.8MM,47UH20%,2.6A,S
In Stock : 560
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.6 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Inductance 47 µH
Series SRP7050AA
Type -
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz