SRR0603-221KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR0603-221KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 220UH 200MA 2.7OHM SMD
In Stock : 5084
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 310mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 200 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.7Ohm Max
Inductance 220 µH
Series SRR0603
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard, Corner Terminals
Frequency - Self Resonant 5MHz