SRR0604-222KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR0604-222KL
Description:
FIXED IND 2.2MH 100MA 16 OHM SMD
In Stock : 277
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 80mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 80 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 100 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16Ohm Max
Inductance 2.2 mH
Series SRR0604
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard, Corner Terminals
Frequency - Self Resonant 650kHz