SRR0618-2R2ML
Bourns Inc.
Product No:
SRR0618-2R2ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.7A 50 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 30 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series SRR0618
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 95MHz