SRR0745A-180M
Bourns Inc.
Product No:
SRR0745A-180M
Description:
FIXED IND 18UH 1.8A 90 MOHM SMD
In Stock : 545
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.95A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Inductance 18 µH