SRR0906-272YL
Bourns Inc.
Product No:
SRR0906-272YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 2.7MH 140MA 9.2OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 170mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 100 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 140 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9.2Ohm Max
Inductance 2.7 mH
Series SRR0906
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Frequency - Self Resonant 1.4MHz