SRR0906-8R2ML
Bourns Inc.
Product No:
SRR0906-8R2ML
Description:
FIXED IND 8.2UH 2.1A 55 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 23 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Inductance 8.2 µH
Series SRR0906
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Frequency - Self Resonant 30MHz