SRR0908-471YL
Bourns Inc.
Product No:
SRR0908-471YL
Description:
FIXED IND 470UH 450MA 1.15OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 620mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.15Ohm Max
Inductance 470 µH
Series SRR0908
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Frequency - Self Resonant 2.3MHz