SRR1003-120M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1003-120M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 12UH 1.1A 185 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 185mOhm Max
Inductance 12 µH
Series SRR1003
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 26MHz