SRR1003-2R2M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1003-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.76A 45MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 11 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.76 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series SRR1003
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 90MHz