SRR1003-3R0M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1003-3R0M
Description:
FIXED IND 3UH 2.2A 62 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 11 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 62mOhm Max
Inductance 3 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 70MHz