SRR1003-470Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR1003-470Y
Description:
FIXED IND 47UH 600MA 650MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 18 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.406" W (12.70mm x 10.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Inductance 47 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz