SRR1005-220Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR1005-220Y
Description:
FIXED IND 22UH 1.4A 100 MOHM SMD
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 42 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 1.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 22 µH
Series SRR1005
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz