SRR1005-471K
Bourns Inc.
Product No:
SRR1005-471K
Description:
FIXED IND 470UH 300MA 1.6OHM SMD
In Stock : 590
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 450mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Inductance 470 µH
Series SRR1005
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3MHz