SRR1005-4R7M
Bourns Inc.
Product No:
SRR1005-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.5A 40 MOHM SMD
In Stock : 3071
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 25 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series SRR1005
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 50MHz