SRR1050A-121Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR1050A-121Y
Description:
FIXED IND 120UH 1.18A 305MOHM SM
In Stock : 1348
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.28A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.18 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 305mOhm Max
Inductance 120 µH
Series SRR1050A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3.8MHz