SRR1206-100ML
Bourns Inc.
Product No:
SRR1206-100ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 3.3A 35 MOHM SMD
In Stock : 4513
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 18 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SRR1206
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz