SRR1206-122KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1206-122KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.2MH 250MA 2.65OHM SM
In Stock : 395
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 510mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 10 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.65Ohm Max
Inductance 1.2 mH
Series SRR1206
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 1.5MHz