SRR1206-151KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1206-151KL
Description:
FIXED IND 150UH 900MA 320MOHM SM
In Stock : 200
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 13 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 320mOhm Max
Inductance 150 µH
Series SRR1206
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz