SRR1206-560YL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1206-560YL
Description:
FIXED IND 56UH 1.45A 155MOHM SMD
In Stock : 1103
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 21 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 1.45 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 155mOhm Max
Inductance 56 µH
Series SRR1206
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 7MHz