SRR1208-222KL
Bourns Inc.
Product No:
SRR1208-222KL
Description:
FIXED IND 2.2MH 400MA 4.2OHM SMD
In Stock : 24231
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 420mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 20 @ 252kHz
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.2Ohm Max
Inductance 2.2 mH
Series SRR1208
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 650kHz